Naše vinice

Vinohrady jsou tělem našeho vinařství, srdcem je sklep. Víno je krev, která jím proudí...

Lizniperky, Bojanovska, Mazurková rokle...Tajemná stará jména našich milovaných vinic. Každá z nich má svůj příběh a pro nás nenahraditelnou hodnotu. Tady je potřeba se ztišit a pokorně přijmout fakt, že réva i my jsme součástí kola roku a a že trpělivost, cit pro správný okamžik, vědění našich stařečků i moderní šetrné postupy jsou jen střípky veliké mozaiky naší moudré a štědré Matky Země.

Vinice Vysoká

Náš první vinohrad, trochu nostalgie, hodně vzpomínek a vděčnosti. Tady jsme se naučili vinařit a vinohradničit. Vinička o rozloze pouhých 0,1 ha patří našemu otci, který ji vysadil už v roce 1982. Pěstuje zde Frankovku, Modrý Portugal, André, Veltlínské zelené, Neuburské a Muškát moravský. Vinohrad najdete na vysokém kopci na hranici dvou katastrů, Velkých Pavlovic a Němčiček. Je tu krásný výhled na zvlněnou Pálavu a za slunečných dnů dohlédnete i na vrcholky rakoukých Alp.

Vinice Lizniperky

Vinici o rozloze 1,3 ha máme v dlohodobém pronájmu. Terasa je chráněná před severními větry, otevřená na jih a celodenně osluněná. Sprašová půda s písčitohlinitým podložím vytváří jedinečné podmínky pro pěstování Frankovky. Je to nejlepší poloha na Frankovku nejen ve Velkých Pavlovicích, ale i v blízkém okolí. Hrozny z této vinice dosahují extrémně vysoké cukernatosti a odbourání kyseliny jablečné probíhá při takto ideálních podmínkách z velké části už na keři. Vína z této suroviny pak vychází jako lahodná, harmonická a vhodná pro dlouhodobé ležení v láhvi.

Vinice Stará hora - Muškát Ottonel

V této vinici o výměře 1,3 ha pěstujeme jedinou odrůdu Muškát Ottonel. Cukernatost tady každoročně dosahuje minimálně kategorii pozdní sběr. Vinohrad najdete na náhorní rovině nad Velkými Pavlovicemi s ideálním směřováním řádků sever – jih. Kopec na severní straně ho chrání před chladnými větry a díky záhřevné lehčí černozemi ze sprašovým podložím hrozny ideálně vyzrávají. Tak vznikají nádherná vína s jemným muškátovým aroma i s harmonickým obsahem zbytkového cukru. Vína, která milují předvším ženy.

Vinice Nadzahrady

Tyto vinohrady o celkové výměře 1,5 ha jsme vyhradili pro jedinou odrůdu - Veltlínské zelené. Vinice se nachází blízko Šlechtitelské stanice na mírném jihozápadním svahu na podzim ovívaném teplými fénickými větry. Cukernatost se tady vždy pohybuje v kategoriích pozdní sběr nebo výběr z hroznů. V příznivých letech necháváme úrodu viset na keřích dlouho do začátku zimy a z přemrzlých hroznů pak vyrábíme ledové víno. Stáří jednotlivých hlav je více než 35 let - poskytují nižší výnosy než mladý vinohrad, zato jejich kvalita je jedinečná. Vína odsud jsou charakteritická nádhernou lipově medovou vůní.

Vinice Trkmanska

Téměř kilometrové řádky této vinice se nachází už v katastru Bořetic, což znamená, že za pracemi do těchto vinohradů musíme pořádný kus dojíždět. Specifikem tohoto místa je jeho půdní složení u je úplně jiné než na druhém konci, díky čemuž Na začátku řádků réva roste na těžší vodozdržné černozemi, na jejich konci je v písčitohlinité a hlinitoštěrkovité až kamenité půdě. Tato pestrost vytváří osobitá a jedinečná vína s cukernatostí minimálně v pozdním sběru. Expozice terénu je na jihozápad. Z kraje má pozemek charakter téměř náhorní plošiny, kterou střídá vlnící se svažitost - velmi záhřevná a kvalitní poloha pro většinu odrůd. Pěstujeme zde Frankovku, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Rulandské šedé, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal a Rulandské modré. Tento vinohrad se nachází v lokalitě, kde roste v jednom celku přes padesát hektarů vinic různých majitelů - velká plocha tak funguje jako prostřený stůl pro špačky, kteří se sem na podzim rádi slétají v obrovských hejnech a hodují na zrající úrodě.

Vinice Stará hora - Tramín

Dříve se tato viniční trať nazývala Bedříšky, ale později byla začleněna do trati Staré hory. Na viničce o rozloze pouhých 0, 2 ha pěstujeme Tramín červený. Ačkoliv je na severním svahu, roste tu vynikající aromatický Tramín. Cukernatost je vždy minimálně v pozdním sběru a navíc si v této poloze odrůda zachovává i kyselinky, které u Tramínu bývají velmi nízké.

Vinice Terasa u hájku

Viniční trať Lizniperky vznikla odbagrováním obrovského kusu kopce, nazývaného Zemník. Jeho název vznikl v 80. letech (ověřit), kdy odsud byla odvážena hlína na stavbu nedaleké dálnice. Rekultivací pozemku vznikla záhřevná terasa s jižní expozicí, na které pěstujeme Rulandské bílé. Půda v této vinici je hlinitopísčitá s pískovcovým podložím. Vinice je prosluněná s prohřátou půdou, ze které v noci sálá teplo a zajišťuje tak hroznům vysokou cukernatost. Díky souhře těchto charakteristik zde vzniká jedinečné víno, které je radost chutnat.

Vinice pod Terasou

Vinice Pod Terasou o rozloze 0,6 ha je začleněna do trati Lizniperky, dříve nazývané Zemník. Hlinitopísčitá půda a sprašové podložím vyhovuje odrůdám jako je Muškát Ottonel, který tady díky poloze pozemku dává vína s mírným zbytkovým cukrem, nádhernou jemnou muškátovou vůní a příjemnou kyselinkou.

Vinice U Mazurkové rokle

Najdete ji ve viniční trati Lizniperky, dříve Kamence. Náš první vinohrad, který jsme vysadili. Jeho rozloha je 0, 5 ha a je věnována odrůdě Chardonnay. Roste zde na rovině s dostatkem spodní vody, v hlinitopísčité až sprašové půdě, proto zde sklzíme hrozny dosahující vždy cukernatosti minimálně v pozdním sběru. U Chardonnay se nám výborně osvědčilo nechat ho uležet v dubových sudech typu Barrique.

Vinice Bojanovska

Viniční trať Bojanovska se nachází na hranicích katastrů Velkých Pavlovic a Horních Bojanovic. Extrémně kvalitní poloha náhorního, na jih orientovaného, mírně svažitého pozemku s lehčí černozemí se sprašovým podložím vytváří jedinečné podmínky pro výrobu těch nejlepších vín. Vinice má výměru 5,3 ha se zastoupením odrůd Rulandské modré, Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Ryzlink vlašský. Najdete ji na nejvyšším místě katastru Velkých Pavlovic a potěší nádherný výhled na široké okolí. Na Pálavu a Pálavská jezera, na Malé Karpaty na Slovensku, na vrchol Děvína v Bratislavě, na Buchlovské kopce, na lužní lesy a lednický minaret, na rakouské větrné elektrárny a zcela výjimečně, jen několikrát za život, jsme zahlédli i zasněžené vrcholky Alp.

X

Naše webové stránky používají soubory cookies, které nám umožňují Vám poskytnout optimální službu a individualizovaný obsah na naší webové stránce. Respektujeme Vaše soukromí a pracujeme pouze s údaji, ke kterým nám dáte svůj souhlas. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu.

Souhlasím
Nastavit